Žralok bílý

latinsky : Carcharodon carcharias

taxonomické zařazení :
strunatci, paryby, žraloci, obrouni, lamnovití, žralok

Žralok bílý je obecně považován za nejnebezpečnějšího predátora oceánů. Svou pověst získal kvůli nešťastným útokům na člověka. Je sice pravda, že mezi žraloky má právě tento druh na kontě nejvyšší počet napadení, ale člověk na jeho jídelníček hned z několika důvodů nepatří. Jako ještě větší hrozba byl vykreslen v nesmyslném filmu "Čelisti" a mnohých jiných béčkových filmech, které si bohužel získali popularitu.
V minulosti byl žralok bílý loven ve velkém, dnes už je přísně chráněný. Je to obrovský predátor. Může dorůst délky až 7 metrů a vážit okolo 3 tun. Vyskytuje se zejména v mírném až subtropickém pásu. Nejznámější lokality výskytu žraloka bílého jsou pobřeží Austrálie, Jihoafrické republiky nebo západní pobřeží USA. Vyskytuje se ale také třeba ve středomoří, kolem Japonska nebo Chile.

K nešťastným útokům na člověka dochází kvůli tomu, že se surfař, plavec či potápěč svou siluetou velmi podobá ploutvonožcům, kteří jsou jeho oblíbenou potravou. V podstatě každý člověk v moři vypadá jako neohrabaný ploutvonožeč a žralok toto někdy nedokáže rozlišit. 

Jeho technika lovu je rychlá, úderná a smrtící. Vychází z momentu překvapení a hrubé síly. Žralok se ponoří do hloubky a na nic netušícího lachtana se vyřítí ze spodu. Silným nárazem a kousnutím způsobí kořisti takové zranění, že je naprosto paralyzována. Přesto to byl jen ochromující úder a další fází žralokova útoku je vyčkávání a kroužení kolem oběti dokud nevykrvácí. Lachtan totiž dokáže žraloka i zranit, například drápy. Když je kořist natolik vysílená, žralok se vrací aby ji sežral. 

U žraloka bílého je zajímavé, že má poměrně silnou vrstvu tuku (proto to zavalité tělo) díky nemuž si je schopen udržet vyšší teplotu těla než je teplota vody. Což mu umožňuje proplout i do mírně chladnějších vod. Což je důvod proč loví ploutvonožce. Ti mají totiž silnou vrstvu tuku a narozdíl od člověka mají pro žraloka životní význam. Člověk má pro žraloka význam asi jako "suchá větev" . . . . toliko k filmu "Čelisti" a podobným nesmyslům.
Jeho čich je nesmírně citlivý a dokáže v oceánu lokalizovat kapku krve na půl kilometru daleko. Dále je také prokázáno, že dokáže pomocí receptorů na čenichu zachytit i sebejemnější elektrické pole, které okolo sebe vytváří každý živý tvor.

Alespoň dle mého názoru je na žraloku bílém skoro až hypnotizující jedna věc . . . . jeho oči! Zkuste se na chvíli zadívat do jeho chladných černých očí. Určitě si všimnete, že vás bedlivě sleduje ikdyž si to zprvu vůbec neuvědomíte :-)

Závěrem třeba říci, že je žralok bílý velmi nebezpečný tvor. Většina lidí by si ho asi nepřála potkat třeba při potápění, ale i takoví nadšenci existují :-)

Fotogalerie: Žralok bílý